Festivalul de Jocuri și Reconstituiri Istorice Dapyx 2017 – Ediția I –  va începe cu o paradă de peste 700 de persoane, condusă de Fanfara Militară și peste 230 de luptători antici și medievali, gladiatori, legionari romani, războinici daci și dorobanți cât și soldați din Primul Război Mondial.

Update 1: Parada Festivalului se va desfășura vineri, 28 Aprilie de la ora 19:40 – cu punct de plecare din poarta mare a Stadionului  Municipal Iftimie Ilisei

Parada Festivalului Dapyx

dividerdivider

Prima zi – Vineri, 28 aprilie

 ­Se dă startul evenimentelor din programul Festivalului de Jocuri și Reconstituiri Istorice Dapyx de la Medgidia

Prezentatori ai Evenimentelor Istorice:

Prof. Dr. Costin Scurtu – Directorul Muzeului Militar Național “Regele Ferdinand I” Filiala Constanța)

Valentin Coman – Președinte al Grupului pentru Jurnalism, Cultură și Comunicare

UPDATE PROGRAM:

19:40 Startul Paradei Festivalului din poarta mare a Stadionului “IFTIMIE ILISEI”

19:50 Piațeta Decebal – Aprinderea Focului Ceremonial

20:20 Deplasare la stadion pentru ceremonia de deschidere a Festivalului – Concert Muzica Militară a Forțelor Navale

Ora 20:30   –   Concert seară Folk

Prezentator   –   Mircea Taiss

Provincialii

Ducu Bertzi & Compania

Marius Bațu

Folk & Rock Company

Ziua II – Sâmbătă, 29 aprilie

10:00 – 15:30   Activitate în tabere: Demonstraţii de meşteşuguri din antichitate, antrenamente, lupte demonstrative, interacţiune cu publicul
17:00 – 17:20   Prezentarea asociaţiilor ACT, Amicii Muzeului,  Castrum Novis şi a echipamentului militar de epocă
17:20 – 17:30   Dansuri antice : participă dansatoare din cadrul Asociației Culturale Tomis
17:30 – 18:00   Prezentarea asociaţiei Ludus Tomitanus şi a echipamentului gladiatorilor; Lupte de gladiatori în arenă
18:15 – 18:30   Prima bătălie: Lupta lui Spartacus cu romanii
18:45 – 19:00   A doua bătălie: Asediul cetăţii Genucla
19:15 – 19:30   A treia bătălie: Lupta tomitanilor cu goţii

20:00   –   Concert seară Rock

Prezentator    –    Cristi Brancu

Pasărea Rock

Cristi Minculescu și Iris

Cargo

Ziua III – Duminică, 30 aprilie

10:00 – 15:30   Activitate în tabere: demonstraţii de meşteşuguri din Evul Mediu, atrenamente, lupte demonstrative, interacţiune cu publicul, fotografii

15:30 – 16:30    Echiparea combatanţilor pentru reprezentaţiile din arena stadionului

16:45 – 17:00    Deplasarea combatanţilor în arenă şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului

17:00 – 17:20       Prezentarea asociaţiilor OCM, AUT, tătari şi prezentarea echipamentului military

17:30 – 19:30   Lupte demonstrative ;  reconstituire batalii

19:30 – 19:45    Salutarea publicului; şedinţă foto

19:45 – 20:00  Ieşirea de pe stadion a asociaţiilor de reconstituire istorică specializate pe Evul Mediu şi retragerea acestora în tabere

20:00   –   Concert Folcloric

Prezentator    –    Iuliana Tudor

Orchestra Valahia

Constantin Enceanu

Steliana Sima

Laura Lavric

Lavinia Goste

Ziua IV – Luni, 1 Mai

10:00 – 15:30   Activităţi în taberele tematice: ateliere, antrenamente, lupte demonstrative, interacţiunea cu publicul, fotografii

15:30 – 16:30   Echiparea asociaţiilor de reconstituire a trupelor din Primul Război Mondial pentru reprezentaţiile din arena stadionului

16:45 – 17:00    Deplasarea asociaţiilor de reconstituire a trupelor din Primul Război Mondial pe arena stadionului şi poziţionarea lor pentru salutarea publicului

17:00 – 17:20    Prezentarea asociaţiilor ATM, ADF, armata contemporană, NATO; prezentarea echipamentului militar

17:20  – 18:15    Activităţi de reconstituire istorică pentru epocile modernă şi contemporană: bătălie din Primul Război Mondial; demonstraţii

18:15 – 18:30     Salutarea publicului; şedinţă foto

18:30 – 18:45    Intrarea în arena stadionului a tuturor asociaţiilor şi poziţionarea lor pentru ceremonia de închidere a festivalului

18:45 – 19:15     Ceremonia de închidere a festivalului

19:15  – 19:30        Pregătirea celor două tabere pentru marea bătălie cu perne; invitarea publicului în arena stadionului

19:30 – 19:45       Marea bătălie cu perne

20:00   –   Concertul Final

Prezentatori   –   Răzvan și Dani

Feli

Smiley & Band

Carla’s Dreams

Voltaj